Burgers voor een gezonde leefomgeving en dus voor krimp van Schiphol

Participatie

Getergd Uithoorn: LVB legaliseert overlast en biedt nul verbetering

uithoorn

foto via Wikivoyage

(leestijd circa 3 minuten)
4.9
(121)

Uithoorn heeft ook een vernietigende zienswijze ingediend op het Luchthavenverkeersbesluit 2026. De gemeente ziet vooral een document dat bestaande overschrijdingen legitimeert, normen ophoogt en de zwaarst getroffen gebieden opnieuw in de kou laat staan.

Voor een gemeente die al jaren tot de meest belaste regio’s rond Schiphol behoort, is dat volgens het college “niet aanvaardbaar”.

Uithoorn en De Kwakel liggen in de zogenoemde Zuidoosthoek, een gebied waarvan inmiddels alle betrokken instanties erkennen dat het structureel en onevenredig zwaar wordt belast. De gemeente wijst erop dat inwoners al jaren gebukt gaan onder extreme geluidsoverlast, waarbij de balans tussen lusten en lasten volledig zoek is geraakt.

Uit de GGD‑Gezondheidsmonitor blijkt dat 36,4 procent (!) van de volwassenen ernstige geluidshinder ervaart, het hoogste percentage van Nederland. In sommige wijken loopt dat zelfs op tot 46,8 procent. Ook ernstige slaapverstoring komt veel voor, ondanks het feit dat de Aalsmeerbaan ‘s nachts gesloten is. De avondpiek tussen 20.00 en 22.15 uur blijkt zo zwaar dat vooral kinderen er structureel last van hebben.

Eigen meetpunten
De gemeente heeft zelf meetpunten laten plaatsen en ziet dat de WHO‑streefwaarden voor zowel dag, avond als nacht ruimschoots worden overschreden. De avond blijkt qua geluidsbelasting nauwelijks te onderscheiden van de dag, terwijl de WHO de avond juist als kritieke periode voor kinderen beschouwt.

Op één meetpunt werden in 2025 meer dan 44.000 vliegtuigpassages gemeten boven de 60 dB(A), waarvan honderden boven de 80 dB(A). De gemeente noemt het “een treurig feit” dat de meeste vluchten tussen 21.00 en 22.00 uur plaatsvinden en bovendien vaak zeer lawaaiig zijn.

De Aalsmeerbaan is officieel een secundaire baan, bedoeld om dichtbevolkte gebieden te ontzien. In werkelijkheid is het precies andersom gegaan. Sinds het vorige wettelijk vastgelegde LVB uit 2008 is het aantal starts op deze baan gestegen van 38.239 naar 64.472 in 2024, een groei van bijna 69 procent.

Explosieve groei
In dezelfde periode groeide het totale aantal vliegbewegingen op Schiphol slechts met 5 procent. De groei op de Aalsmeerbaan is dus veel groter dan de groei van Schiphol als geheel. Uithoorn vraagt zich af hoe dit te rijmen valt met het principe van preferent baangebruik en waarom juist een secundaire baan de volledige groei heeft moeten absorberen.

Handhavingspunt 25 in Uithoorn is het enige punt dat sinds 2015 vrijwel ieder jaar wordt overschreden. In 2024 lag de geluidsbelasting 21,9 procent boven de norm uit 2008. In plaats van deze overschrijdingen terug te dringen, kiest het ministerie ervoor het punt te verplaatsen naar de rand van de contouren én de norm op te hogen.

De nieuwe grenswaarde ligt 1,63 dB hoger, wat neerkomt op een toegestane geluidsbelasting die 45,5 procent hoger ligt dan in het vigerende LVB. De gemeente noemt dit “onacceptabel en onuitlegbaar”, omdat hiermee niet de overlast wordt aangepakt, maar de overschrijdingen van de afgelopen jaren simpelweg worden gelegaliseerd.

Papieren werkelijkheid
Het ministerie presenteert het nieuwe LVB als een stap richting meer rechtsbescherming. Uithoorn ziet vooral een papieren werkelijkheid. De normen worden verhoogd, de zwaarst belaste gebieden verliezen hun handhavingspunt en de feitelijke bescherming blijft volledig uit.

De gemeente wijst erop dat de rechter in de RBV‑zaak expliciet vroeg om een herstelde balans tussen sector en omgeving. In het ontwerp‑LVB is echter de operatie van 2024 leidend gemaakt, niet de belangen van omwonenden. Volgens Uithoorn betekent dit dat de sector opnieuw de ruimte krijgt en de omgeving opnieuw de rekening betaalt.

Hoewel het kabinet spreekt over een krimp naar 478.000 vluchten, merkt Uithoorn op dat deze maatregel in de praktijk geen enkel effect heeft op de Aalsmeerbaan. Die baan heeft immers geen nachtvluchten, waardoor maatregelen rond de nacht geen verlichting bieden.

Bovendien lag de geluidsbelasting in 2024 al ruim boven de norm, ondanks een lager aantal vluchten. Het nieuwe LVB staat zelfs toe dat die belasting verder stijgt. De gemeente concludeert dat de lasten van de groei op de Aalsmeerbaan zijn neergeslagen, maar dat de baten van de krimp elders worden gerealiseerd. “Dubbel de dupe dus”, aldus de zienswijze.

Nachtvluchten
Uithoorn onderschrijft het belang van minder nachtvluchten, maar waarschuwt dat de impactanalyse van het ministerie zelf laat zien dat dit leidt tot verschuiving naar de randen van de nacht en naar secundaire banen. Voor Uithoorn betekent dat een verdere verzwaring van de toch al extreme avondpiek. De gemeente noemt de avond “de nacht van onze kinderen” en eist harde garanties dat de Aalsmeerbaan niet nóg meer verkeer te verwerken krijgt.

De eindconclusie van Uithoorn laat weinig ruimte voor interpretatie. Het handhavingsvacuüm wordt weliswaar opgeheven, maar de normen worden zo hoog vastgesteld dat handhaving alsnog achterwege blijft.

De gemeente spreekt van “blij gemaakt met een dode mus”. Het ontwerp‑LVB biedt geen enkele feitelijke verbetering voor Uithoorn en leidt op veel punten zelfs tot een verslechtering ten opzichte van het LVB 2008.

Voor een gemeente die al jaren onevenredig zwaar wordt belast, is dat volgens het college onaanvaardbaar. Uithoorn verwacht dan ook dat het ontwerp wordt aangepast zodat het daadwerkelijk leidt tot minder overlast en tot bescherming die inwoners wél merken.

We staan weer aan de vooravond van belangrijke juridische procedures, onder meer tegen het Luchthavenverkeersbesluit. Dat kan alleen met uw steun.

Wat vindt u van dit artikel?

Klik op een ster om het stuk te waarderen

Gemiddeld 4.9 / 5. Aantal stemmen: 121

Nog geen stemmen. Geef als eerste uw mening!

FavoriteLoadingSla dit artikel op in uw favorieten

16 Reacties

  1. Ger

    Geen eieren meer eten van kippen die lekker buiten kunnen rondlopen. Er zit te veel pfas overal in Nederland in de grond. Als ik zie hoeveel vliegverkeer er is dan zal het mij niet verbazen dat die uitstoot die uiteindelijk via regen of wat dan ook naar beneden komt dat wel eens een hoofdoorzaak zou kunnen zijn. Natuurlijk zijn er meer bedrijven die vervuilen maar toch. En die bulderende herrie is uiteraard ook ziekmakend. Er is gewoon maar één oplossing. De vuile uitstoot moet drastisch omlaag. Te beginnen met minder vliegbewegingen.

    9
    • rrustema

      Als je een ingenieur de opdracht zou geven om effectief gif te verspreiden over zoveel mogelijk mensen dan kom je uit bij een ontwerp zoals die van de Koninklijke Luchtvaartmaatschappij. Heel veel vliegtuigen over laten vliegen, laten landen en opstijgen. Veel meer dan de inwoners van het land kunnen vullen, zelfs niet als 100% van de inwoners gepensioneerd en gefortuneerd is.

      Een enkele schoorsteen die op plek x het gif vertikaal de lucht in pompt zal veel minder bereik hebben. De zwaartekracht werkt het tegen.

      Ook landbouwmachines die over akkers uitrijden hebben lang niet genoeg bereik.

      Van grote hoogte over het hele land, dan bereik je ook steden, natuurgebieden, wateren… Geniaal! En je kan het nog laten financieren door passagiers ook. Die maak je gek met reclame van mooie vakantiebestemmingen en airmiles.

      2
      • Philip

        En gezien het stemgedrag in o.a. Uithoorn, krijgt Schiphol cs ruim baan.
        Bedankt burgers.

        3
  2. flitspalen voor lawaai

    Ik begrijp dat Rotterdam flitspalen die het te harde geluid van het verkeer meten heeft geplaatst. Dat zou nou een goede oplossing zijn voor onder de Buitenveldert goot, maar ja, stoelklever Raat van het achterlijke Amstelveen heeft nog helemaal nooit iets gedaan voor de inwoners, het enige dat hij kan is zijn clownslach voortdurend in beeld brengen.
    De enige troost is dat hij zelf ook dagelijks vergiftigd wordt.

    20
  3. Sil

    In Assendelft-zuid nu al weer dagenlang, elke anderhalve minuut een gemiddelde van 81 db over mijn huis.
    Dat is weer 3 db meer vergeleken bij vorig jaar.
    En alle instanties die ik hier op aangesproken heb reageren met:
    “We vliegen zoveel mogelijk over dunbevolkte gebieden”.
    Dus mensen die in dunbevolkte gebieden wonen, hebben de meeste ellende van Schiphol. Niet eerlijk en niet leefbaar meer.

    31
    • Jonathan de B

      voor iedereen is de overlast van een overvliegend vliegtuig even irritant, of hij nou in een dichtbevolkt of in een dunbevolkt gebied woont. Het is je reinste onzin om vliegen over een dunbevolkt gebied minder erg te vinden.

      22
      • rrustema

        Ik ben wel eens buiten Amsterdam en dan valt het mij op hoe ver het geluid van vliegtuigen draagt. Terwijl het geluid van de vliegtuigen die over het Vondelpark vliegen mij niet bereikt, bij een vergelijkbare afstand.

        Voor de minste last van vliegtuiggeluid, boek een hotel of huur iets in Westerpark. Of doe een weekendje woningruil met iemand daar om even bij te slapen. Kijk op het kaartje van de landingsroutes naar het puntje waar ze bij elkaar komen en al laag vliegen. In die taartpunt is het (in de bebouwde kom, maar niet aan een doorgaande weg) verbazend stil. Niet Nieuw-West, daar begint de herrie al.

        1
  4. Reint

    LVB legaliseert overlast !! !!! Dat wordt door Uithoorn weer duidelijk gemaakt.
    Waarvoor is de LVB in het leven geroepen en wie dient zij?
    Het bevordert alleen onze republiek

    18
  5. rrustema

    Persoonlijk vind ik het wel verhelderd om te lezen dat vluchten niet zomaar een getal zijn maar sommige veel zwaarder ‘wegen’, impact hebben. Met als consequentie dat ‘meer vluchten’ niet een getal is maar disproportioneel grote verschillen maakt. Dat er beloftes op gebaseerd zijn die daarmee weer gebroken worden: preferente banen.

    Het grote publiek zou er ook goed van doordrongen moeten worden. Voor de onderwonenden is dat anders, die weten er alles van. Maar voor een krantenlezer die leest dat er 10.000 of 30.000 vluchten bijkomen klinkt dat op een getal van bijna een half miljoen marginaal meer. Maar extra vluchten passen nergens niet, ze vallen over de rand van de emmer, moeten juist verdwijnen. En beter nog veel meer. Het equivalent van KLM zeg maar.

    20
  6. Overal niet te doen

    “ De gemeente noemt de avond “de nacht van onze kinderen” en eist harde garanties dat de Aalsmeerbaan niet nóg meer verkeer te verwerken krijgt.”

    Hoe zien ze dat dan voor de primaire banen waar alles dendert 20 van de 24 uur per dag? Geen nacht (avond) voor onze kinderen???!! Ze hebben hier in de échte nacht ook geen slaap. Overdag niet, ‘s avonds niet en ‘s nachts niet. En ook voor volwassenen is er niet voldoende slaaptijd mogelijk.

    Ik vind het uitermate kortzichtig dat deze gemeente zich ook weer voor de gek laat houden door het verdeel en heers gedrag van de luchtvaart sector. Alleen een united front van ALLE gemeenten rondom Schiphol zal iets oplossen. Alle banen worden dagelijks volgevlogen, overal moet het minder.

    Overigens, veel handhavingspunten zijn expres ergens anders neergezet zodat er niet echt gemeten wordt wat er allemaal vliegt, dus veel overschrijdingen in Uithoorn zegt niets over dat het niet ergens anders ook in ruime mate plaatsvindt. Reken er maar op dat dat in ruime mate ook op andere plekken ONHOUDBAAR is van de vliegherre. Denk bijvoorbeeld aan de primaire banen. Het wordt alleen daar niet goed gemeten.

    27
    • Josje

      Het verwijt van kortzichtigheid is onterecht. Uiteraart eist de gemeente Uithoorn harde garanties voor de eigen inwoners; niemand anders vertegenwoordigt specifiek die groep. Dat de Aalsmeerbaan een onevenredig deel van de groei heeft opgevangen is gewoon een feit. Tegelijk pleit de gemeente voor krimp omdat het inmiddels wel duidelijk is dat het ontlasten van de ene gemeente bij de huidige omvang van Schiphol altijd ten koste gaat van andere burgers. Uithoorn heeft een voorbeeldige zienswijze ingediend. Je niet expliciet uitspreken uit angst dat anderen dan meer te verduren krijgen is net zo destructief als de overlast bij anderen willen neerleggen. Het is niet de taak van gemeenten om een oplossing te bedenken voor de puinhoop die Schiphol zelf heeft gecreëerd, maar om duidelijk de grens aan te geven van wat de eigen inwoners kunnen tolereren. Dat zou iedere gemeente waar sprake is van overmatige overlast, hetzij van de primaire hetzij van de secundaire banen (en soms van beide) moeten doen.

      35
  7. B. van Marlen

    U bent niet de enige die wordt besodemieterd, dat geldt net zozeer op alle andere locaties vooral ook onder de zgn. ‘primaire banen’: Polder- en Kaagbaan. Deze omwonenden, die vroeger in de stilte woonden, worden zelfs DRIEDUBBEL gepakt, zowel overdag als ‘s nachts!

    Het Schiphollen gaat gewoon op de oude voet verder en dit mag gewoon volgens de Wet Luchtvaart, die omwonenden onvoldoende beschermt tegen een enorme bak herrie. Want ook met piekwaarden van ca. 60-65 dB(A) de hele godganselijke dag worden mensen gek gevlogen. Dit is nu precies wat men in de luchtruimherziening gaat doen: mensen opofferen voor de economie en in een totaal ongezonde omgeving plaatsen. De VVD kraait weer uit dat Schiphol niet mag worden belemmerd, terwijl Jetten en Bontebal zich met dit leugenargument laten inpakken. Over fatsoen gesproken!

    Ook het slinks verplaatsen van handhavingspunten hoort hierbij. En dan gaat men de grenswaarden zo hoog instellen, dat de luchtvaart NOOIT hoeft te krimpen, want men rekent lekker door met ‘stille’ vliegtuigen dat Lden en Lnight zijn afgenomen.

    Omwonenden zijn letterlijk aan de willekeur van MinIenW en LVNL uitgeleverd. Maar we mogen wel straks een nog hogere OZB ophoesten en investeren in warmtepompen en zonnepanelen. Deze sector is m.i. een misdadige groep die geen enkele empathie heeft met omwonenden en met valse, maar helaas door internationale druk en regels gesteunde argumenten, via de rechter weer zijn gelijk krijgt.

    We mogen ziek worden en op termijn overlijden door de herrie en de vervuiling, terwijl de vliegconsument zijn kortzichtige pleziertjes mag blijven najagen.

    ‘Moeten al deze gemeenten zoals Amsterdam, Amstelveen, Uithoorn en desnoods ook Zwolle, Ede en Hattem niet eens de handen ineenslaan en één grote demonstratie organiseren?’, vraagt dhr. Beekman zich af.

    Ik ben steeds meer geneigd te zeggen dat de enige uitweg nu nog is om ons steviger te organiseren en te beraden op vormen van protest die wel een verschil kunnen gaan maken, uiteraard zonder de wet te overtreden. Ik wil niet opruien en mensen niet opjutten, maar met een paar mensen en wat spandoekjes in Den Haag gaan we het niet redden, vrees ik.

    Wees wijs a.s. woensdag in het stemlokaal!

    44
  8. Rob

    Dat verplaatsen van de handhavingspunten maskeert inderdaad dat er forse ophogingen zijn. HHP20 is ook een berucht punt dat in de afgelopen jaren vaak overschreden is. Deze wordt meer dan verdubbeld in het nieuwe stelsel. Het betreft starts van de Buitenveldertbaan en landingen op de Oostbaan. Uithoorn/Aalsmeerbaan is dus niet een ‘geisoleerd’ probleem maar het is veel breder. En het gaat niet opgelost worden door het baangebruik wat aan te passen (blijkt in de praktijk vaak te stuiten op bezwaren van de LVNL en laten bewoners zich vooral niet tegen elkaar uitspelen). Alleen een forse krimp kan de problemen bij de genoemde en andere gebieden oplossen.

    29
  9. Saskia

    Wat heeft procederen eigenlijk nog voor zin medewerkers van Schipholwatch? Alle uitspraken van de rechter worden volkomen genegeerd het is een bodemloze zinloze put! Ik word er zo verdrietig van, de ene dag lees ik positief nieuw en de andere dag is alles weer de grond ingeboord, en dit gaat werkelijk al jaren zo vechten heeft gewoon geen zin meer zij winnen constant!

    39
  10. marcel beekman

    Moeten al deze gemeenten zoals Amsterdam, Amstelveen, Uithoorn en desnoods ook Zwolle, Ede en Hattem niet eens de handen ineenslaan en één grote demonstratie organiseren?

    De politieke keuzes rondom Schiphol en Lelystad Airport zijn ronduit schandalig en lijken keer op keer zonder consequenties te blijven. Besluiten vallen vrijwel altijd in het voordeel van de luchtvaartsector, terwijl omwonenden structureel worden genegeerd.

    Het is inmiddels meer dan duidelijk dat deze sector nauw verweven is met de politiek. In achterkamertjes wordt gezocht naar allerlei geitenpaadjes, wat resulteert in bedrog, halve waarheden en misleiding richting bewoners.

    25
  11. L Boom

    Goede reactie van de gemeente Uithoorn !
    Een kanttekening: preferent baan gebruik is ontzettend ONEERLIJK, waarom krijgen mensen die in de buurt van zo’n oneerlijke preferente baan leven meer herrie en vervuiling gedurende 24/7 over zich heen ? Zijn zij minderwaardig ????

    32
Translate