Burgers voor een gezonde leefomgeving en dus voor krimp van Schiphol

Klimaat

Grootste klimaatfraude in Europa – de miljarden subsidie voor de vliegindustrie

klm

Foto: Martijn Stoof

(leestijd circa 3 minuten)
4.9
(116)

In Brussel lijken ze te denken dat de luchtvaart een kwetsbare industrie is die met fluwelen handschoenen moet worden aangepakt. De sector ontving tussen 2013 en 2025 maar liefst 10,9 miljard euro aan gratis emissierechten.

Dit blijkt uit een nieuwe CE Delft‑studie. Die miljarden kwamen niet voort uit klimaatbeleid, maar vormden een fiscale sluiproute die rechtstreeks in de winst‑ en verliesrekening van de sector belandde.

Opportunity Green – een ngo die probeert via de rechter het klimaatbeleid te stimuleren – vat het treffend samen: de miljarden waren geen compensatie, maar simpelweg cadeaus aan de vliegindustrie.

Het rapport laat zien hoe absurd de situatie werkelijk is. De zes grootste Europese luchtvaartgroepen – Lufthansa, Ryanair, Air France‑KLM, IAG, easyJet en Wizz Air – ontvingen samen 6 miljard euro aan gratis rechten en maakten in dezelfde periode 21 miljard euro winst. Terwijl hun totale klimaatkosten opliepen tot 320 miljard euro, betaalden ze daarvan in 2025 slechts 12 procent. De rest wordt afgewenteld op de samenleving, de belastingbetaler en de leefomgeving van miljoenen Europeanen.

Illustratie: CE Delft

Nauwelijks effect
CE Delft rekent voor dat gratis rechten nauwelijks effect hebben op ticketprijzen of vraag. Ze vergroten simpelweg de winstgevendheid van airlines. De economische theorie is glashelder: gratis rechten drukken geen kosten, ze verschuiven ze – van private aandeelhouders naar de samenleving in dit geval.

De sector heeft dat decennium na decennium uitgebuit. Zelfs nu de gratis rechten worden uitgefaseerd, blijkt er geen enkel bewijs dat de winstgevendheid of investeringscapaciteit van airlines eronder lijdt. Het sprookje van kwetsbaarheid voor de concurrentie wordt door deze feiten volledig ontmaskerd.

Pijnlijk is de analyse van duurzame investeringen. CE Delft toont aan dat airlines tussen 2013 en 2025 slechts 1 miljard euro uitgaven aan daadwerkelijk duurzame activiteiten, vooral de zeer beperkte SAF‑aankopen en wat elektrische grondapparatuur.

Schril contrast
Dat bedrag staat in schril contrast met de 13,7 miljard euro die onder de EU‑Taxonomy als duurzaam werd gerapporteerd. De Taxonomy blijkt een papieren werkelijkheid waarin nieuwe fossiel‑vliegtuigen als ‘groen’ mogen worden aangemerkt. CE Delft laat zien dat in 2025 slechts 0,13 procent van alle kapitaalinvesteringen van airlines werkelijk duurzaam was. De rest was business‑as‑usual, verpakt in groene marketing.

Het bericht van Opportunity Green legt de vinger op de zere plek: de EU heeft de luchtvaart jarenlang structureel ontzien. Internationale vluchten bleven buiten het ETS, wat tussen 2012 en 2023 26 miljard euro aan gemiste inkomsten opleverde.

Contrails – een van de belangrijkste klimaatfactoren – worden nog steeds niet ingeprijsd. En de nieuwste ETS‑voorstellen durven het niet aan om alle intercontinentale vluchten te belasten: alleen routes binnen 5.000 kilometer van Frankfurt zouden vanaf 2029 worden meegenomen. De grootste vervuilers, de long‑haul routes naar de VS en China, blijven buiten schot.

Voorspelbare reacties
De reacties van de luchtvaartsector op de bevindingen zijn voorspelbaar en illustratief. IAG klaagt dat de Taxonomy te beperkt is om hun investeringen te tonen. Lufthansa zegt de cijfers niet te kunnen verifiëren. easyJet benadrukt dat het substantiële investeringen heeft gedaan, maar kan de exacte cijfers niet geven. Air France‑KLM, Ryanair en Wizz Air zwijgen als het graf. Het patroon is bekend: ontkennen, bagatelliseren, wegkijken.

Wat CE Delft en Opportunity Green samen blootleggen, is een systeem dat faalt door politieke keuze. Gratis emissierechten waren nooit bedoeld als klimaatmaatregel, maar zijn slechts subsidies. De EU heeft de luchtvaartsector jarenlang beschermd tegen de werkelijke kosten van zijn vervuiling. De prijs daarvan wordt betaald door de Europese burger, door de klimaatdoelen die steeds verder uit zicht raken, en door de leefomgeving rond luchthavens die al decennia wordt opgeofferd.

De conclusie is onontkoombaar: gratis rechten moeten nooit meer terugkeren. Het ETS moet alle vluchten omvatten, inclusief intercontinentaal. Contrails moeten worden beprijsd. De Taxonomy moet worden afgeschaft of radicaal hervormd. En de luchtvaart moet eindelijk gaan betalen voor de schade die wordt veroorzaakt.

We staan weer aan de vooravond van belangrijke juridische procedures, onder meer tegen het Luchthavenverkeersbesluit. Dat kan alleen met uw steun. Doneer aub als u wat missen kunt.
Doneren via iDEAL/Wero

Wat vindt u van dit artikel?

Klik op een ster om het stuk te waarderen

Gemiddeld 4.9 / 5. Aantal stemmen: 116

Nog geen stemmen. Geef als eerste uw mening!

FavoriteLoadingSla dit artikel op in uw favorieten

13 Reacties

  1. Flipje

    Heel goed artikel! Het gaat over GELD en dat is in tegenstelling tot gezondheid , milieu of rechterlijk uitspraken iets waar ze in Europa, Den haag , de provinciën en de gemeente Haarlemmermeer gevoelig voor zijn. Doe dat vaker. Ga zo door!

    4
  2. B. van Marlen

    Bourree heeft 100% gelijk, ik heb niet voor niets mijn website: ‘Liegenenbedriegen’ genoemd. Er is helemaal niets ooit echt veranderd en dit gaat nog een hele tijd zo door, maar eens zal men gaan inzien dat dit beleid tot verder verzieken van de leefomgeving en opwarming van de atmosfeer heeft geleid. Men zal na zelf wel te hebben geïnvesteerd in klimaatmaatregelen en door de steeds meer oplopende prijzen van voedsel door teruggaan van de agrarische productie door droogte en teveel neerslag eindelijk gaan erkennen, dat de luchtvaartgroei ongewenst was.

    Maar komt dit op tijd of zijn we dan een point-of-no-return gepasseerd? Ik betwijfeld het eerste.

    27
    • wanneer is de kerosine op?

      Ik zou hier graag ook iets willen lezen over waar toch al die kerosine vandaan komt?
      1500 toestellen pompen hier hun buik/vleugels vol per dag.
      Het moet toch een keer op zijn of zo duur dat je beter niet kan vliegen?

      5
    • Zburg2026

      Dit komt omdat alle bestuurder/ politici criminelen zijn! En hun vrinden graag helpen. Wij klootjes volk kunnen de …. krijgen! Zolang wij dit pikken gebeurt er niks. Het is tijd om de grens te trekken! Maar stem maar lekker D666 en CDA en VVD dwazen!

      4
  3. De luchtvaart buiten schot

    Hoelang mag de luchtvaartindustrie nog blijven profiteren van al die voordelen en uitzonderingen, terwijl de samenleving opdraait voor de klimaat-, milieu- en gezondheidsschade?

    Blijkbaar is ‘de vervuiler betaalt’ vooral bedoeld voor iedereen behalve de luchtvaart.

    25
  4. Jan lange

    Ik had 40 jaar geleden , ‘n Hobiecat 16, en zeilde in de winter iedere zondag. Op de braasemin oude wetering, ‘n aanvliegroute voor Schiphol. Na 4 maanden was de witte trampoline van m’n cat gewoon grijs geworden.
    Eén jaar geleden lag m’n witte boot in Warmond, het dek van m’n boot was na 4 maanden helemaal grijsachtig.
    Dat was voor mij het bewijs dat we bedonderd worden, ongelooflijk, en hier heb ik nóg nooit iets over gehoord. Die troep valt in de wateren, op de weilanden! En dan zaniken over de boeren, hoe durf je🤬

    14
    • Edith

      Ook 40 jaar geleden al. De witte dekken van de boot in, een jachthaven bij Rijsenhout, waren elke vrijdag bedekt met een vettige grijze troep. Zwarte stralen langs de zijkanten. Hoe zal dit nu zijn?

  5. Jan

    Hoeveel alarmerende rapporten over de luchtvaart zijn er al verschenen. En er zullen er nog vele volgen. En het helpt allemaal niks. Tijd om de barricades op te gaan. Anders gaat er pas iets veranderen als de Haarlemmermeer onder water staat.

    29
    • dirk

      Dat lukt je niet, mensen in opstand krijgen, daar zijn ze te lui en te afgstomt voor, ze komen er pas achter als ze met k#nker en andere ziektes in het ziekenhuis liggen door pfas en fijnstof, die dag en nacht over ze uitgestrooid worden door de vliegtuig en vlieg industrie maffia.

      5
  6. geheime agenda vvd

    Ik zie dat deze minister, die geen oog heeft voor de vliegellende maar alleen dollartekens in zijn ogen heeft, haast maakt om zo snel mogelijk alle foute beslissingen erdoorheen te jassen.
    Dat geeft te denken: de geheime agenda van de vvd is natuurlijk dit kabinet snel te laten vallen omdat ze denken de volgende keer meer stemmen te trekken met hun milieu-verniel-en rijken-pamper-beleid.
    Een gevallen kabinet mag alleen op de winkel passen dus geen Lelystad openen of aantal giftige vliegbewegingen verhogen.
    Vandaar de haast bij de jasjes-dasjes.

    16
  7. Bourree

    Genietend, hangend over de reling van een bruggetje dat al jaren geen onderhoud heeft gehad, staar ik naar het vervuilde water dat er onderdoor kabbelt. Naast de sloot een prachtig veld met lelies die haar uistraling en gezondheid te danken heeft aan de bestrijgsmiddelen van de boer die zwaar teleurgesteld over het klimaatbeleid in Nederland een broodje gezond weghapt op zijn traktor. In het voorbijrijden waait de droge grond in mijn richting. De sproeiinstallatie staat klaar om liters water uit de sloot over zijn land te sproeien. Het was ook erg warm deze zomer en de grond is compleet uitgedroogd.
    De boer rijdt voorbij en zwaait vriendelijk naar mijn grimas op mijn gezicht. Zou hij wel eens een relatie leggen tussen de hitte en zijn prachtige gekleurde bloemen? Wie wil er nu niet een vaasje gif in zijn huiskamer of op de keukentafel?

    Vanochtend opgestaan in een gevoel van moedeloosheid en een vorm van lichte depressie. Mijn gevoel van rechtvaardigheid wordt elke dag weer op de proef gesteld door alle leugens en ontwikkelingen van het luchtvaartbeleid dat door de nederlandse en europese politiek wordt gesteund. De arrogantie van deze minister ten opzichte van de gezondheid van de eigen burger is stuitend. Het RvS- advies geeft aan dat dhr Karremans zijn plannetjes onvoldoende heeft onderbouwd en schiet aan alle kanten gaten in zijn voorgenomen luchtvaartbeleid.

    Dit advies vol kanttekeningen aanmerken als een ‘opstekeris geen overwinning maar het ombuigen van de feiten naar een bevestiging van zijn eigen verhaal dat zichzelf op de borst klopt voor het vooraf gestelde doel: Het onfatsoen en vervuiling van de luchtvaart laten bestaan ten koste van de gezondheid van de natuur en honderduizenden burgers. Het is onrecht, dat wordt gebracht als een verbetering.
    Geluid wordt niet minder als je de vliegroutes aanpast over de hoofden van iets minder mensen. Het is het verplaatsen van bestaande overlast die op deze manier niet verminderd, maar er op papier in de tabelletjes beter uitziet.

    Europese luchtvaartmaatschappijen ontvingen tussen 2013 en 2025 10,9 miljard euro aan gratis emissierechten, terwijl zij daarmee de klimaatschade van honderden miljarden achteloos neerlegt bij de belastingbetaler.
    Meer dan twintig grote luchtvaartmaatschappijen strooiden misleidende claims de wereld in over “klimaatneutraal” vliegen, offsetting en sustainable aviation fuels (SAF), waarbij bewust en leugenachtig een onjuist beeld wordt gegeven van de vieze impact op het klimaat. “Wij vervuilen groen!

    Het bruggetje begint te kraken onder mijn voeten. Ik sluip er voorzichtig vanaf. Het paadje dat is aangelegd op een bedje van staalslakken geeft iets meer stevigheid.
    De bramen aan de struik ernaast laat ik hangen. Niet alles dat er mooi uitziet is goed voor een mens. We leven in een giftige wereld.

    Bourree

    67

Geef een reactie

Uw e-mail adres wordt niet gepubliceerd, maar wel gebruikt om een bevestigingslink te sturen. Zonder geldig e-mail adres ontvangt u deze link uiteraard niet. Na bevestiging wordt uw reactie geplaatst.

Translate